Μπάσκετ με αμαξίδιο: Στις χαρές και στις λύπες μαζί…

Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο λύγισε με 58-62 από τον Μέγα Αλέξανδρο στον ημιτελικό του πρωταθλήματος στο Άργος ωστόσο με αυτή τη συγκλονιστική συμπαράσταση των φιλάθλων του θα είναι πάντα η ομάδα που θα είναι σημείο αναφοράς για το άθλημα.

Ο Μέγας Αλέξανδρος νίκησε 62-58, ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα, τον Παναθηναϊκό και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό.

Ο Νέλσον με τον Μαρτσάκη κουβάλησαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό, όμως στις λεπτομέρειες έχασαν τη δυνατότητα να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως το 4ο φάουλ του Ιμάν άλλαξε τα δεδομένα.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και στο 26.09’’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ (40-38). Σ’ εκείνο το σημείο και με τον Ιρανό να έχει χάσει τον ρυθμό του, ο Διμπιτούζης με τον Τσίλη… κουβάλησαν την ομάδα τους. Ο Δίτσης έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, όμως στο τέλος η ομάδα τής Θεσσαλονίκης έφτασε στη νίκη.

Οι 200 φίλαθλοι του Παναθηναϊκού αποθέωσαν τους ηττημένους, χειροκρότησαν ζεστά τους νικητές, σε στιγμές όμορφες, που αποτελούν αποθέωση για τον αθλητισμό. Στιγμές, που θέλουμε να βλέπουμε σε όλα τα ομαδικό σπορ, σε όλα τα γήπεδα, αλλά που το μπάσκετ με αμαξίδιο τις έχει… επιβάλλει, με την προσπάθεια των παικτών και των ομάδων.

Διαιτητές: Πράττος – Παπαφωτίου – Αρτεμάκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 27-32, 48-46, 58-62.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κοντός): Αχμέντ 8, Χρονοπούλου 2, Μαρτσάκης 14, Σπαθής, Μιχαλοπούλου, Νέλσον 21, Κοντογιάννης 2, Δίτσης 9.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Χατζηζωγίδου): Διμπιτούζης 19, Βαρυτιμίδης, Βάσσης, Κεφαλάς 2, Τσίλης 13, Σαουλίδης, Μπαγκζαμπεχράντ 26, Ζάκερι 2.