Μπάσκετ με αμαξίδιο: Ήττα στις λεπτομέρειες για το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 66-62 από τη Δωδεκάνησο στη Ρόδο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας τη συμπαράσταση 70 οπαδών του από το νησί.  Έτσι το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο αγώνας δεν άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ νευρικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα να χάνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι “πράσινοι” έκαναν ένα από τα χειρότερα τους αμυντικά δεκάλεπτα και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 42-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και μείωσε προσωρινά στους 10. Παρόλα αυτά η περίοδος έκλεισε με 55-40.

Σε ότι αφορά το τέταρτο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” έκαναν μια ηρωική προσπάθεια. Αρχικά μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή 7:40 πριν το τέλος (57-48). Mάλιστα 3.02 πριν το τέλος μείωσαν εκ νέου σε 57-54.

Δυστυχώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, παρότι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε ο Νέλσον με 36 πόντους ενώ ο Αχμέντ είχε 14 πόντους.

Παναθηναϊκός: Αχμέντ , Φύτρος, Σανζ , Κατωπόδης, Κοντογιάννης , Δίτσης , , Χρονοπούλου Μαρτσάκης και Μιχαλοπούλου .