Basket League: Ένας πρώην “πράσινος” οδήγησε το Περιστέρι στη νίκη επί του ΠΑΟΚ (vid)

To Περιστέρι ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη φετινή Basket League, καθώς η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 85-77, στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο η τέταρτη περίοδος έμελλε να είναι καταλυτική όσον αφορά το τελικό σκορ. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους 26-17 και πήραν μία διαφορά ασφαλείας, την οποία εξαργύρωσαν με την κόρνα της λήξης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μάρκους Ντένμον, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές) και 4 ασίστ σε 33:58. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μπίλαν, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 18.

Ο έτερος πρώην “πράσινος” και αρχηγός της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχε 10 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα 7 ριμπάουντ σε 29:56. Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Χαντς και Φράνκε, με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Στα άλλα σημερινά ματς, Ο Προμηθέας Πάτρας έφυγε με το “διπλό” από το Λάυριο, επικρατώντας με 90-80, ενώ ο Ιωνικός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου (89-84).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60. 85-77