Μπάσκετ γυναικών: Ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ οι “πράσινες αμαζόνες”

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού με 76-72 κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.  Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε ομαλά και μόνο 4 πόντοι (18-14) χώριζαν τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε από την αρχή να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για το Τριφύλλι καθώς στο 17′ ήταν πίσω 10 πόντους (32-22), ωστόσο οι “πράσινες” κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (34-32) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν λίγο καλύτερο σε σχέση με το προηγούμενο καθώς οι γυναίκες του Παναθηναϊκού πήραν προβάδισμα 1ος πόντου (50-49) λόγω της καλής άμυνας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο πήγαινε καλάθι-καλάθι (57-57), (66-66) παρά το σερί πέντε πόντων του Τριφυλλιού. Όμως ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τις “πράσινες καθώς η παίκτρια του “Δικέφαλου” Ακλ ευστόχησε στο μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα και η Κιλαζίδου ευστόχησε στις κρίσιμες βολές διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-32, 49-50, 76-72

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 29(2), Μάγιο 24(5), Κιλαζίδου 8, Σύρρα, Στεφανάκη Ι., Λέξα 2, Καρλάφτη 13(1), Τσαβόνι.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Τζόνσον 11(2), Χελιώτη 3, Μούλη 18, Λύμουρα 2, Καλαμπάκου 2, Κωτούλα 4, Δίελα 6(2), Χιούστον 7.