Μπάσκετ γυναικών: Επικράτησε άνετα στο φιλικό κόντρα στον ΕΦΑΟΖ το Τριφύλλι (pics)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΕΦΑΟΖ με 71-52 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στην έδρα της ομάδας του Ζωγράφου, με τις “πράσινες αμαζόνες” να εμφανίζουν θετικά δείγματα, ιδιαίτερα μετά το πρώτο ημίχρονο.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη:

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, ειδικά μετά τη δεύτερη περίοδο ,νικώντας εκτός έδρας τον ΕΦΑΟΖ με 52-71.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα το ματς και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από τον αντίπαλο στο σκορ με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με 19-21.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» βελτίωσε κάπως την άμυνα του και πήρε προβάδισμα στη λήξη της με 32-44.

Ωστόσο στην Τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε το τι μπορεί να κάνει ανεβάζοντας κατακόρυφα την διαφορά με εξαιρετική άμυνα, με το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου να τελειώνει 36-62. Η τέταρτη περίοδος είχε πιο διαδικαστικό χαρακτήρα και έληξε με 52-71.