Μπαλάρα στη Λεωφόρο και πλώρη για τελικό

«Πράσινη καταιγίδα» στη Λεωφόρο! 4-0 ο Παναθηναϊκός την Αναγέννηση Καρδίτσας! Το Τριφύλλι μετέτρεψε την πρώτη αναμέτρηση των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας με την ομάδα της Θεσσαλίας σε παράσταση για ένα ρόλο και με τέσσερα γκολ πριν την ανάπαυλα, «κλείδωσε» την πρόκριση στους «4» του θεσμού.

Διαδικαστικό χαρακτήρα θα έχει η ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στην Καρδίτσα, αφού η ομάδα του Γιοβάνοβιτς «ξέσπασε» απέναντι στην Αναγέννηση, πατώντας… γκάζι στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο και σημείωσε όλα της τα τέρματα. Ξεχώρισε ο Αϊτόρ με ένα γκολ και δύο ασίστ. Χαμόγελα και για τον Βιτάλ που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των «Πράσινων» και δείχνει να ανεβάζει ρυθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Υπενθυμίζεται, ότι ο Παναθηναϊκός στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Άρη και Λαμία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό αφού μόλις στο έκτο λεπτό της συνάντησης ο Βιτάλ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Βιγιαφάνιες πέρασε την κάθετη στον Αϊτόρ, αυτός γύρισε σωστά την μπάλα και από το ύψος του πέναλτι ο Βραζιλιάνος άνοιξε τον χορό για τους «Πράσινους».

Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών στην αναμέτρηση απλοποίησε ακόμα πιο πολύ την κατάσταση. Ο Αϊτόρ «γκάζωσε» από τη δεξιά πλευρά, έκανε τη σέντρα και ο Βιτάλ τελείωσε σωστά τη φάση, γράφοντας το 2-0 νωρίς – νωρίς.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 32′ όταν ο Καρλίτος πέρασε κάθετη πάσα – ξυράφι στον Αϊτόρ και αυτός με τη σειρά του εκτέλεσε τον Γκέκα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Παρά το ευρύ 3-0, το Show του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο δεν έλαβε εκεί τέλος. Ο Καρλίτος είπε την τελευταία κουβέντα με ένα γκολ… ποίημα. Ο Κώτσιρας πραγματοποίησε τη βαθιά μεταβίβαση προς τον αρχισκόρερ των «Πράσινων» και αυτός με τη σειρά του «χάιδεψε» την μπάλα στέλνοντάς την στο βάθος της εστίας του Γκέκα κάνοντας το 4-0.

Στη σούμα του πρώτου ημιχρόνου, είναι περιττό να σταθούμε στο πόσο κυρίαρχος ήταν ο Παναθηναϊκός, όπως επίσης περιττό είναι να αναφερθούμε στην αποτελεσματικότητά του. Κλασικό παιχνίδι κατοχής σε συνταγή του Γιοβάνοβιτς, που μοιάζει να γίνεται ανίκητο όσο ο καιρός περνάει.

Όπως ήταν λογικό, τα πράγματα ηρέμησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιοβάνοβιτς με την έναρξή του πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Παλάσιος και Αλεξανδρόπουλο στις θέσεις των Βιτάλ και Μαουρίσιο, θέλοντας να τους δώσει χρόνο συμμετοχής και επιπλέον φρεσκάδα στα «Πράσινα» πόδια.

Η ευκαιρία του Καρλίτος στο 50′, με τον Ισπανό να σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά και το γκολ από τον ίδιο στο 64′ που ακυρώθηκε για χιλιοστά από το VAR, ξεχώρισαν ως στιγμές μέχρι το 70ό λεπτό.

Στο 80′, ο Φώτης Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Αναγέννησης, πλάσαρε τον Γκέγκα, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε απάντηση.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Χουάνκαρ, Σάρλια, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (Αλεξανδρόπουλος 46′), Βιγιαφάνιες (62′ Λούντκβιστ), Αϊτόρ (77′ Σάντσες), Βιτάλ (Παλάσιος 46′), Καρλίτος (Ιωαννίδης 67′)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρουμάνος (Πολίτης 70′), Σταμόπουλος, Πλέγας, Βιδάλ (Μπάλλας 46′), Γκόλιας, Μπενγκόα (Ξέρρας 70′), Γκίνη, Μανιός, Κοτσώνης, Μπραμπίγια