Μπάγερν – Παναθηναϊκός : Έβγαλε αντίδραση, αλλά… αυτοκτόνησε!

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε για 39 λεπτά τη νίκη στα χέρια του, όμως δύο χαμένες βολές του Οκάρο Ουάιτ και ένα τρίποντο στη συνέχεια από τον Λούσιτς έδωσαν την ευκαιρία στην Μπάγερν επικρατήσει με 81-78 στην 11η αγωνιστική της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, με τον Ντάριλ Μέικον να έχει άλλους 12 και τον Ουάιτ 9, αλλά να γίνεται ο μοιραίος για τους Πράσινους.

Μάλιστα οι δύο βολές που έχασε ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν οι πρώτες που χάνει στη φετινή Euroleague, με τον Παναθηναϊκό να μην στέκεται ούτε σε αυτό τυχερός.

Για την Μπάγερν πρωταγωνιστής ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ, που είχε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα, με τον ΝτεΣον Τόμας να έχει άλλους 15 και τον Όγκουστιν Ρούμπιτ να έχει 12.

Πλέον το Τριφύλλι έχει ρεκόρ 2-9 στη φετινή διοργάνωση και στρέφει πλέον το βλέμμα του στο καθοριστικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Ζώνη οι Πράσινοι, Χίλιαρντ οι Βαυαροί

Στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός εφάρμοσε ζώνη στην άμυνα, προσπαθώντας να μπερδέψει την Μπάγερν. Οι Πράσινοι τα κατάφεραν εν μέρη, αλλά είδαν τον Χίλιαρντ να είναι σε τρομερή μέρα, πετυχαίνοντας 4 τρίποντα, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 12 πόντους, με τον Παπαπέτρου από πλευράς Τριφυλλιού να παίρνει στην πλάτη του την ομάδα του Πρίφτη και να έχει 10 πόντους.

Οι Βαυαροί μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι και πήραν γρήγορο προβάδισμα με 5-0 στο 2′, με το Τριφύλλι να “τρέχει” με τη σειρά του ένα δικό του 5-0 και να ισοφαρίζει σε 5-5 στο 4′. Τα τρίποντα του Χίλιαρντ ωστόσο άλλαξαν τον ρυθμό, με την Μπάγερν να προηγείται με 16-10 στο 6′ και τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 16-14 στο 8′, για να βρει το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις δύο ομάδες ισόπαλες με 22-22.

Με άμυνα από… μπετόν και επίθεση για φίλημα!

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο Τριφύλλι. Οι Πράσινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, επέτρεψαν στην Μπάγερν μόλις 15 πόντους, περιόρισαν τον Χίλιαρντ που έκανε τη ζημιά στο πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 10 ασίστ, όντας κυρίαρχοι και στον “αέρα”, έχοντας 16 ριμπάουντ, έναντι μόλις 9 των Βαυαρών.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 28-31 στο 13′, κάνοντας το 28-33 στο 14′, ολοκληρώνοντας σερί 7-0. Οι παίκτες του Πρίφτης συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά στο σκορ, διαμορφώνοντας το 32-38 στο 17′ και φτάνοντας στις παρυφές των 10 πόντων στο 19′ (34-42), για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 37-44.

Ό,τι “έχτισε” για 8 λεπτά τα σκόρπισε μέσα σε 2…

Το Τριφύλλι για 8 λεπτά στην τρίτη περίοδο έλεγχε πλήρως το παιχνίδι, όμως η είσοδος στο παρκέ του Ομπστ έφερε τα πάνω… κάτω στο ματς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους, όμως είδε την Μπάγερν να επιστρέφει και να νιώθει “καυτή” την ανάσα της.

Οι Πράσινοι έπιασαν το +10 (39-49) στο 21′, με τους Βαυαρούς να μειώνουν σε 45-51 στο 25′, με τους παίκτες του Πρίφτη να φέρνουν και πάλι το ματς σε διψήφια διαφορά (47-57) στο 26′, αλλά τα τελευταία δύο λεπτά ήταν καταστροφικά, αφού η Μπάγερν “έτρεξε” ένα επιμέρους 12-3, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-60.

Είχε τη νίκη στα χέρια του, αλλά αυτοκτόνησε!

Ο Παναθηναϊκός είδε το ματς να στραβώνει στην τελευταία περίοδο, το έφερε και πάλι στα μέτρα του, όμως κατάφερε να αυτοκτονήσει, χάνοντας τη νίκη μέσα από τα χέρια του, αφού χρειάστηκε πρώτα ο Ουάιτ να αστοχήσει στις πρώτες του βολές στη φετινή διοργάνωση και ο Λούσιτς μετά από ένα ματς που ήταν εκτός ρυθμού να πετύχει ένα καθοριστικό τρίποντο.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με 61-60 στο 31′, με το Τριφύλλι να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 61-64 στο 32′. Δύο τρίποντα των Μέικον και Νέντοβιτς έδωσαν στον Παναθηναϊκό διαφορά 9 πόντων (61-70) στο 35′, με τους Βαυαρούς να μειώνουν με τρίποντο του Λούσιτς σε 69-72 στο 38′ και τον Παπαγιάννη με κάρφωμα να κάνει το 72-76 στο 39′.

Η συνέχεια ωστόσο ήταν καταστροφική για τους Πράσινους που εμφάνισαν τάσεις αυτοκτονίας, με τον Ουάιτ στο τελευταίο λεπτό να χάνει δύο βολές με το σκορ στο 74-76 υπέρ του Παναθηναϊκού και τον Λούσιτς με το δεύτερο του τρίποντο να διαμορφώνει το 77-76 στα 44″ για τη λήξη. Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Μέικον στην επόμεη επίθεση, καθώς μπήκε και βγήκε, με την ομάδα του Τρινκιέρι να είναι ψύχραιμη στις βολές στη συνέχεια και τον Νέντοβιτς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ, με τη Μπάγερν να παίρνει τη νίκη με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78