Μπάγερν – Παναθηναϊκός 76-71: Φάνηκαν οι απουσίες… (vids)

O Παναθηναϊκός παρότι έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού στη διεκδίκηση της νίκης στο Μόναχο δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπάγερν στην 28η αγωνιστική της Euroleague και ηττήθηκε με 76-71. Φάνηκαν οι απουσίες των Νεμάνια Νέντοβιτς και Ιωάννη Παπαπέτρου. Τραγικοί οι Πράσινοι στις βολές, αφού έχασαν συνολικά 11.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκός ήταν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Μάριο Χεζόνια, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι πολύ θετικοί Λευτέρης Μποχωρίδης και Γιώργος Παπαγιάννης.

Με οδηγό την εκπληκτική άμυνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολλή όρεξη και ενέργεια στο παιχνίδι, δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα, με του παίκτες της Μπάγερν να δυσκολεύονται να βρουν τον δρόμο για το καλάθι. Οι Πράσινοι πίεζαν σε κάθε κατοχή, ενώ με τον Παπαγιάννη πρωταγωνιστή στην επίθεση έβρισκαν σκορ.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε νωρίς με 2-6 στο 2′, με τους παίκτες του Κάτας να “κολλάνε” στην επίθεση και να δίνουν την ευκαιρία στους Γερμανούς να μειώσουν και περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 11-10 στο 7′, αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει απάντηση με τον Όγκαστ στο φινάλε της πρώτης περιόδου με κάρφωμα να διαμορφώνει το 14-21.

Ότι “έχτισε” ο Παναθηναϊκός το “γκρέμισε” ο Μακ

Οι Πράσινοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ της “Audi Dome” για περίπου 8 λεπτά, όμως η είσοδος του Μακ ήταν ικανή να “γκρεμίσει” ότι “έχτισε” το Τριφύλλι στα τελευταία δύο της δεύτερης περιόδου. Ο Αμερικανός γκαρντ υπέπεσε σε 3 παιδικά λάθη και έκανε “δώρο” στην Μπάγερν το προβάδισμα την στιγμή που ήταν πίσω με 11 πόντους!

Ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και προηγήθηκε με 8 (19-27) στο 13′, με τον Μποχωρίδη να “κόβει” και να “ράβει” το παιχνίδι των συμπαικτών του. Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα 11 πόντων (24-35) στο 18′ και όλα έδειχναν ότι θα πάνε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά υπέρ τους. Η είσοδος όμως του Μακ άλλαξε τα πάντα. Ο Αμερικανός ήταν τραγικός, έκανε 3 συνεχόμενα λάθη, έδωσε 6 πόντους στον αιφνιδιασμό στην Μπάγερν, με το τρίποντο και φάουλ του Μπόλντγουϊν στην εκπνοή του ημιχρόνου να φέρνει τους Γερμανούς μπροστά με 37-36.

Μπήκε ξανά στο ματς με εκπληκτικούς Μπέντιλ και Όγκαστ!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε να παίζεται το έργο του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά αυτή τη φορά από την αντίθετη πλευρά. Οι Γερμανοί κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντων, αλλά οι Πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Αμερικανού από το παρκέ και με τους Μπέντιλ και Όγκαστ μείωσαν στο καλάθι.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου και σταδιακά αύξανε τη διαφορά, για να φτάσει στο +8 (50-4) στο 25′. Το Τριφύλλι όμως εκμεταλλεύτηκε την απόσυρση στον πάγκο του Μπόλντγουϊν και με τους Μπέντιλ και Όγκαστ να βρίσκουν λύσεις έστειλε το παιχνίδι στο -2 (57-55) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά τον “λύγισαν” λάθη και βολές

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα μία φορά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως η έλλειψη ενός καθαρού πλέι μέικερ, τα λάθη και οι πολλές χαμένες βολές στέρησαν από το Τριφύλλι την ευκαιρία να πάρει τη νίκη κόντρα στην ομάδα-έκπληξη της φετινής σεζόν στην Euroleague.

Οι Πράσινοι πέρασαν μπροστά στο 31′ με 57-58 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Μποχωρίδη, με την Μπάγερν να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ με 68-63 στο 35′. Οι Γερμανοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μπόλντγουϊν, που ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους, και προηγήθηκαν με 72-64 στο 38′. Ο Παναθηναϊκός έκανε την τελευταία προσπάθεια με τον Χεζόνια πρωταγωνιστή, όμως τα λάθη και πολλές χαμένες βολές δεν του επέτρεψαν να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71