Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-1: Καρλίτος και… πρόκριση

Με τον Καρλίτος να βγάζει τα… κάστανα από τη φωτιά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ατρόμητου στο Περιστέρι με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τους “16” του Κυπέλλου. Οι Πράσινοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 39′ με τον Ισπανό, στο δεύτερο μέρος έλεγξαν το ρυθμό και σχετικά έυκολα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ξορκίζοντας τον… δαίμονα των εκτός έδρας αναμετρήσεων.

Του Αργύρη Ντέμου

Ο Παναθηναϊκός μπήκε άσχημα στο ματς και με εύκολα “πουλήματα” της μπάλας χάλαγε νωρίς τις προσπάθειες που ξεκινούσε. Πρώτος απείλησε ο Ατρόμητος, φτάνοντας μάλιστα μία ανάσα από το γκολ. Στο 6’ ο Βέλεθ πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Κωτσόπουλο, αλλά από την προβολή του Ισπανού η μπάλα κατέληξε στον Κουλούρη, με τον διεθνή επιθετικό να πλασάρει μόλις άουτ, ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι.

Οι Πράσινοι μετά το πρώτο τέταρτο του ματς ισορρόπησαν το παιχνίδι και απείλησαν με τον Καρλίτος. Μετά από μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σέντρα του Χατζηγιοβάνη στο 18’, ο Ισπανός πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το Τριφύλλι κατάφερε να προηγηθεί έξι λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, παίρνοντας τεράστιο ψυχολογικό προβάδισμα. Ο Χουάνκαρ σέντραρε, ο Χατζηγιοβάνης γύρισε στον Καρλίτος ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ από κοντά.

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ρυθμό στο ξεκίνημα της επανάληψης και δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να απειλήσει. Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο η συνεργασία Καρλίτος Παλάσιος στο 59’ με το σουτ του Αργεντινού από το ύψος της περιοχής να περνά αρκετά άουτ.

Στη συνέχεια απάντησε ο Ατρόμητος με την κεφαλιά του Κυριάκου Παπαδόπουλου μετά από κόρνερ των γηπεδούχων, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι.

Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα και στο 63’ τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Καρλίτος να βγάζει τετ α τετ τον Χατζηγιοβάνη αλλά ο εξτρέμ του Τριφυλλιού δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιαννιώτη.

Ουσιαστικά η πιο απειλητική ομάδα στο γήπεδο ήταν ο Παναθηναϊκός, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κυνηγούσαν το γκολ. Ο Ατρόμητος δεν είχε τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Τριφυλλιού και οι ποδοσφαιρσιτές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έψαξαν ένα δεύτερο γκολ, μόνο όταν οι συνθήκες το… επέτρεπαν, δίχως περιτά ρίσκα.

Μάλιστα οι Πράσινοι έφτασαν μία ανάσα από το 0-2 σε δύο ακόμη περιπτώσεις. Στο 85′ Ο Χατζηγιοβάνης και στο 91′ ο Βιτάλ δεν κατάφεραν να σκοράρουν, δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους. Τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων παίχτηκαν στην περιοχή του Μπρινιόλι, δίχως την κλασική ευκαιρία για τον Ατρόμητο με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τον Παναθηναϊκό νικητή με τους Πράσινους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη, κυρίως ψυχολογικά, νίκη-πρόκριση.

Ατρόμητος (Παράσχος): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (61’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Μαυρομμάτης (77′ Αθανασίου), Γκαλβάο, Νάτσος (71′ Ντένιτς), Σάλομον, Καρτάλης (76′ Μπεντινέλι), Κωτσόπουλος (71′ Τζαβίδας), Κουλούρης

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (80’ Σάντσες), Βέλεθ, Σάρλια, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90′ Πούγγουρας), Παλάσιος (70’ Παλάσιος), Ιωαννίδης, Καρλίτος