Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-0: “Έγκλημα” και τιμωρία

Η “ανόητη” αποβολή του αρχηγού Κουρμπέλη, η έλλειψη δημιουργίας και η αναποτελεσματικότητα στις λιγοστές ευκαιρίες του αγώνα έφεραν την “αποκαθήλωση” του Παναθηναϊκού από την κορυφή της Σούπερλιγκ, καθώς οι Πράσινοι ηττήθηκαν 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το Τριφύλλι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 33′, χρονικό σημείο στο οποίο δέχθηκε ο Κουρμπέλης την κόκκινη κάρτα του Τζήλου, ο Μπαρτόλο σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, σε άλλο ένα ματς δεν βοήθησε ο Σπόραρ, λάθη στη διαχείριση του αγώνα και από τον Γιοβάνοβιτς.

Για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν ο Παναθηναϊκός δεν βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης, αλλά στη δεύτερη με δύο βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ, η οποία είναι στην κορυφή της Σούπερλιγκ.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό, αφήνοντας στον πάγκο τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα των Πράσινων, Ντάνιελ Μαντσίνι και Λάσλο Κλάινεσλαχ.

Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ των Πράσινων, στην άμυνα οι Πούχατς (αριστερά), Σάρλια, Σχένκεφελντ, Βαγιαννίδης (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, στα “φτερά” της επίθεσης οι Μπερνάρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και ο Σπόραρ στην κορυφή.

Το νέο στοιχείο στο παιχνίδι των Πράσινων ήταν η παρουσία του Κουρμπέλη ανάμεσα στα στόπερ, κυρίως σε φάση άμυνας, δίχως να διαφοροποιείται το σύστημα του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι

Οι Πράσινοι μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ενώ στο 6ο λεπτό έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία με σουτ του Πέρεθ έξω από την περιοχή.

Στο 14ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός απείλησε εκ νέου με τον Κουρμπέλη να βρίσκεται στην περιοχή του Αστέρα και την τελευταία στιγμή την άμυνα των γηπεδούχων να διώχνει τη μπάλα προτού ο αρχηγός του Τριφυλλιού κάνει το σουτ.

Στο 20ο λεπτό ο Μπερνάρ έβγαλε υπέροχη πάσα στον Παλάσιος, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Αστέρα, ωστόσο ο Καστάνιο έδιωξε με υπερένταση την μπάλα, ενώ στο 31′ ο Παλάσιος έκανε το δυνατό σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η αριθμητική ισορροπία άλλαξε στο 33ο λεπτό, καθώς ο Κουρμπέλης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες. Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος αποβάλλεται κάπταιν των Πράσινων (είχε δεχθεί κόκκινη ο Σχένκεφελντ στο ματς με τον ΠΑΟΚ) και αυτό είναι αρκετό για να χτυπήσει “καμπανάκι” στον Γιοβάνοβιτς.

Η αποβολή του Κουρμπέλη έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, καθώς οι Πράσινοι προσπάθησαν να διαχειριστούν την κατάσταση και το βάρος έπεσε κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, ενώ το δεύτερο μέρος ήταν “σβηστό” και σε αργό τέμπο από τις δύο ομάδες.

Μετά από προσπάθεια και πάσα του Βαγιαννίδη στο 75ο λεπτό, ο Παλάσιος πήρε τη μπάλα στην περιοχή του Αστέρα, έκανε το δυνατό σουτ και δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε μια από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες των Πράσινων στο παιχνίδι.

Στο 79ο λεπτό και μετά από σέντρα του Σίτο, ο Πούχατς δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα και ο Μπαρτόλο με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 στην Τρίπολη.

Οι Πράσινοι έψαξαν την απάντηση και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με δυνατό σουτ του Κλάινεσλαχ στο 82ο λεπτό.

Μια ανάσα από το γκολ έφτασε ο Παναθηναϊκός στο 86′, ωστόσο ο Παπαδόπουλος στο δυνατό σουτ του Ιωαννίδη έκανε σημαντική επέμβαση και διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-0

Σκόρερ: 79′ Μπαρτόλο
Κίτρινες κάρτες: 49′ Γκαρντάφσκι, 52′ Μπαράλες, 74′ Μπαρτόλο, 76′ Σίτο, 91′ Μπερτόγλιο, 92′ Ιγκλέσιας – 27′ Κουρμπέλης
Κόκκινη κάρτα: 33′ Κουρμπέλης

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος
Βοηθοί διαιτητές: Λάζαρος Δημητριάδης, Μιχαήλ Παπαδάκης
4ος Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπαλάς

Αστέρας Τρίπολης (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνιο, Καρμόνα, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ (71′ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (55′ Μπερτόγλιο), Σίτο (91′ Γκαρσία), Ρεγκίς (91′ Αλάγκμπε), Μπαράλες

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σχένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς (81′ Χουάνκαρ), Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν (73′ Τσόκαϊ), Μπερνάρ (67′ Μαντσίνι), Παλάσιος (81′ Κλάινεσλαχ), Σπόραρ (67′ Ιωαννίδης)