Ασημένιο μετάλλιο για τον Γκελαούζο

“Ασημένιος” ο δρομέας του Παναθηναϊκού, Κωνσταντίνος Γκελαούζος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Ο αθλητής του Τριφυλλιού κοντραρίστηκε για την πρωτιά με τον Μάριο Αναγνώστου, για τον οποίο το συγκεκριμένο αποτελεί το αγώνισμα του. Η εμπειρία του Αναγνώστου ήταν αυτή που “μίλησε” στο τέλος με τον Γκελαούζο να δίνει ότι είχε και δεν είχε για ακόμη μια φορά και να καταφέρνει να πηγαίνει μέχρι και το έκτο χιλιόμετρο δίπλα από τον Αναγνώστου.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού:

Ο δρομέας του Παναθηναϊκού Κωνσταντίνος Γκελαούζος κέρδισε τις εντυπώσεις και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου.
Ο σπουδαίος «πράσινος» αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και προσπάθησε και για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου κόντρα στον Μάριο Αναγνώστου που είναι το αγώνισμα του.Μέχρι το έκτο χιλιόμετρο ο Γκελαούζος πήγαινε μαζί με τον αντίπαλο του ωστόσο δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει μέχρι το τέλος καθώς ο αθλητής της Αναγέννησης Λαμίας τερμάτισε σε χρόνο 30.0 και ο ίδιος σε 30.23.

Επίσης στους άνδρες συμμετείχε και ο Κώστας Νικολάου ο οποίος κατέλαβε την 48η θέση στον αγώνα που έγινε στα Τρίκαλα. Στους Νέους (Κ23) ο Χρήστος Παπούλιας ήταν πέμπτος στα 8.000μ. ενώ ο Άγγελος Μπουρδέκας ήταν 8ος στην κατηγορία Κ16 στα 4.000μ.