Αριστοτέλης Σκύδρας – Παναθηναϊκός 0-3: Επιστροφή στις νίκες με άνετο διπλό για τους “πράσινους”

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League και επέστρεψε στις νίκες μετά από την ήττα από τον Πήγασο στην Πολίχνη.

Με αυτό τον τρόπο οι “πράσινοι” έφτασαν τις έξι νίκες και βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς.

Το ματς

Το πρώτο σετ κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφερε όμως να ξεφύγει με τέσσερις (19-23) προς το τέλος και τελικά πήρε αυτό που ήθελε, κατακτώντας το σετ με 25-21.

Τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για το Τριφύλλι στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε νωρίς προβάδισμα με 2-7 και έκτοτε κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας μέχρι και στο +7 (15-22). Τελικά, το σετ… βάφτηκε πράσινο με σκορ 18-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με τέσσερις (8-4) στην αρχή, όμως οι πρωταθλητές είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ακολουθήσουν και ισοφάρισαν με τον Κόβαρ σε 15-15. Μετά από εκείνο το σημείο έφεραν το ματς στα… μέτρα τους και βρέθηκαν πίσω μόνο μία φορά (17-16). Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 25-21 και πανηγύρισε τη νίκη.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 21-25