Άρης – Παναθηναϊκός 81-71: Ήττα – ντροπή στη Θεσσαλονίκη!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως γνώρισε ήττα – ντροπή από τον Άρη στην πρώτη αγωνιστική της Basket League με 81-71.

Οι Πράσινοι εμφανίστηκαν αγνώριστοι στο δεύτερο μέρος και μπήκαν με το… αριστερό και στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά την Euroleague.

Από το “ναυάγιο” του Τριφυλλιού, από 12 πόντους είχαν οι Κέντρικ Πέρι και Οκάρο Ουάιτ, ενώ από 10 είχαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Χάουαρντ Σαντ Ρος.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά νευρικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το Τριφύλλι να μετράει μόλις 1/9 σουτ εντός πεδιάς στο τρίλεπτο του αγώνα. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Πράσινων και να προηγείται με 6-3 στο 3′ και 13-7 στο 8′, αλλά τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να “τρέχουν” σερί 10-0 και να περνούν μπροστά με 13-17 στο 9′ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 15-20.

Και στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε άστοχος, μένοντας χωρίς πόντο για 3:10 λεπτά, όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, πίεσε στην άμυνα και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, με τους Οκάρο Ουάιτ και Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνουν τη διαφορά και προηγήθηκε με 19-31 στο 15′ και 23-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στον Άρη, που σημείωσε 57 πόντους, την ίδια στιγμή που στο πρώτο ημίχρονο είχε πετύχει 23, με τους Πράσινους να σημειώνουν μόλις 28.

Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 57-57 στο 32′ και πήραν προβάδισμα στο 35′ με 64-62 και με τον μαγικό Χάνλαν να πετυχαίνει 35 πόντους πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 23-42, 55-57, 81-71