Άρης – Παναθηναϊκός 0-0: Παλικάρια στη Θεσσαλονίκη!

SUPERLEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Ο αποδεκατισμένος Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών φεύγει με τον βαθμό από τη Θεσσαλονίκη αποσπώντας λευκή ισοπαλία (0-0) από τον Άρη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League.

Τόσα πολλά τα προβλήματα, τόσες πολλές οι αμφιβολίες για το τι θα γίνει στο «Βικελίδης». Όμως ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς με υποδειγματικό τρόπο στάθηκε αντάξια στις απαιτήσεις του αγώνα και παίρνει τον έναν πολύτιμο βαθμό, με την ψαλίδα στη βαθμολογία να παραμένει ως έχει.

Μεγάλες ευκαιρίες με Πούγγουρα και Σάντσες να κλέψει το ματς, η απόκρουση του αγώνα από τον Μπρινιόλι στην κεφαλιά του Εντιαγέ.

Πάτα με να σε πατώ

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού επιφύλαξαν όλα όσα σκέφτηκε κανείς βλέποντας τις δύο ενδεκάδες. Ειδικά αυτή που επέλεξε ο Γιοβάνοβιτς, ο οποίος θέλησε να δημιουργήσει αμυντική υπεραριθμία. Από τη μία ο Άρης να έχει την κατοχή και να τελειώνει κάποιες φάσεις δίχως να απειλήσει ουσιαστικά, και από την άλλη το Τριφύλλι να προσπαθεί να βγει στην αντεπίθεση, χρησιμοποιώντας τη σβελτάδα των Παλάσιος και Αϊτόρ, αλλά και την ποδοσφαιρική ευφυΐα του Βιγιαφάνιες.

Οι παίκτες του Άρη ήταν πιο δημιουργικοί, αυτοί του Παναθηναϊκού πιο προσηλωμένοι. Όμως αυτό που μένει από το πρώτο μέρος για αμφότερες και τις δύο ομάδες είναι η… κατακράτηση και το «σφίξιμο» που επικράτησε στο να μην γίνει το κακό και δεχθούν το γκολ.

Τρία λεπτά, τρεις ευκαιρίες

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την πρώτη, αλλά είχε την καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Αναλυτικότερα, στο χρονικό διάστημα 24′-27′ οι «Πράσινοι» έφτασαν σε τρεις καλές στιγμές προς την αντίπαλη εστία. Αρχικά με τον Παλάσιος, ο οποίος έφερε την μπάλα στο αριστερό, αλλά την ώρα του σουτ γλίστρησε και η μπάλα κατέληξε με ευκολία στα χέρια του Κουέστα.

Δύο λεπτά μετά, ο Κώτσιρας προσπάθησε (μπορεί και όχι) να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του Άρη με μία επικίνδυνη σέντρα σουτ από τα δεξιά, ο Ισπανός τερματοφύλακας παραχώρησε κόρνερ. Το μοναδικό του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έφερε τη μεγάλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Πρωταγωνιστής ο Πούγγουρας ο οποίος καραδοκούσε στην καρδιά της άμυνας, έπιασε τη δυνατή κεφαλιά, με τον Κουέστα και πάλι να έχει απάντηση και να διώχνει. Από την πλευρά του Άρης έκανε κάποιες τελικές, ωστόσο δεν ανησύχησε την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ανέβηκε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο

Από το πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου φάνηκε ότι θα δούμε καλύτερη μπάλα από αυτή του πρώτου. Κι έτσι έγινε. Με τον Άρη να μπαίνει καλύτερα και να χάνει τεράστια ευκαιρία. Στο 48′ ο Εντιαγέ έπιασε την κεφαλιά, ο Μπρινιόλι όμως πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα και έδιωξε σε κόρνερ. Ο επιθετικός του Άρη αγκάλιασε τον Ιταλό τερματοφύλακα μετά το πέρας της φάσης…

Ο Άρης πίεσε, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 66′ Σάντσες, Αϊτόρ και Καρλίτος σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα τους. Τελικός αποδέκτης ο Σάντσες, ο οποίος έπιασε το δεξί πλασέ, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον καλά στημένο Παναθηναϊκό απλά να αμύνεται με αποτελεσματικό τρόπο. Οι αλλαγές (Βαγιαννίδης και Μαουρίσιο) βοήθησαν στα μαρκαρίσματα και στα τρεξίματα της ομάδας, με αποτέλεσμα η «λευκή» ισοπαλία να είναι γεγονός!

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάσα, Ματίγια, Ντιαγέ, Ιτούρμπε, Γκάμα, Καμαρά

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες, Κώτσιρας, Βιγιαφάνιες (Μαουρίσιο 74′), Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ, Παλάσιος, Καρλίτος (Βαγιαννίδης 83′)