Απόλλων Πάτρας-Παναθηναϊκος 48-90: Βρήκε ρυθμό ενόψει Euroleague το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε καμία δυσκολία στην Πάτρα, όπου με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και επικράτησε με 48-90 του Απόλλωνα, για την 12η αγωνιστική της Basket League. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ του στο 9-1 και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “πράσινοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 9-3 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισαν σε 12-12, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα time out.

Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δείξουν την διαφορά ποιότητας που έχουν με τους αντιπάλους τους αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά. Μάλιστα στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα εκπληκτικό 14-0, με την διαφορά να προσεγγίζει τους 20 πόντους.

Εν τέλη η πολυφωνία του “τριφυλλιού” στην επίθεση καθώς και η δυσκολία των γηπεδούχων να βρουν σκορ, οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 23-47 υπέρ του “Εξάστερου”, κάτι που μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Λευτέρης Μποχωρίδης με 17 πόντους. Πολύ καλός και ο Τζέρεμι Έβανς που πρόσθεσε άλλους 12. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Τσαλμπούρης με 13.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68 48-90

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης (1), Δίπλαρος 6 , Μολφέτας 5 (1), Ντέιβις 12 , Τόμας 12  , Ζούμπος, Παπαφωτίου, Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Παπαγιάννης 8 , Παπαπέτρου 10 , Γουάιτ 5 , Σαντ Ρος 4 , Μποχωρίδης 17 ( 3), Καββαδάς 8, Κασελάκης 3 (1), Αβδάλας 3 (1), Νέντοβιτς 17 (4), Έβανς 12 .

Ομαδικά στατιστικά – Απόλλωνας Πάτρας: 13/33 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 8 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 24/37 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 9/11 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.