«Απόδραση» από τη Νίκαια

Σπουδαίο διπλό για τον Παναθηναϊκό στη Νεάπολη! Το Τριφύλλι τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ιωνικό, όμως με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και σοβαρότητα στα μετόπισθεν πήρε το τρίποντο, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 1-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. «Χρυσός» σκόρερ ο Αϊτόρ στο πρώτο ημίχρονο με σουτ βολίδα…

Έσπασε την «κατάρα» του εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός για το 2022. Πήρε το δεύτερο συνολικά στη σεζόν και πλέον βάζει πλώρη για το πολυπόθητο εισιτήριο της Ευρώπης.

Ο «μουδιασμένος» Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου είχε να αναδείξει μονάχα το γκολ και ένα σουτ του Βιγιαφάνιες με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου στην αναμέτρηση. Ο Ιωνικός του Δημήτρη Σπανού, εμφανίστηκε αρκετά διαβασμένος στον τρόπο παιχνιδιού του Γιοβάνοβιτς και μέχρι οι παίκτες του Παναθηναϊκού να το πάρουν χαμπάρι είχαν κινδυνεύσει πολλάκις.

Ο Μύγας από τα δεξιά κέρδισε τρεις φορές κόρνερ (πέντε συνολικά στο πρώτο μέρος για τον Ιωνικό) από τα οποία προήλθαν οι καλές ευκαιρίες των γηπεδούχων. Με αποκορύφωμα τη φάση του 16ου λεπτού με τον Τσιγκρίνσκι να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να… γλείφει το δοκάρι του Μπρινιόλι.

Όλα αυτά, μέχρι το 38′, όπου ο Παναθηναϊκός, κόντρα στη ροή του αγώνα, με πρωταγωνιστές τους Καρλίτος, Βιτάλ και Βιγιαφάνιες δημιούργησε με προϋποθέσεις μία ευκαιρία που είχε αποδεκτή τον φορμαρισμένο και γεμάτο αυτοπεποίθηση Αϊτόρ και ο Ισπανός χωρίς να το σκεφτεί καθόλου εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Χουτεσιώτη για το 1-0.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου όπου ο Παναθηναϊκός πολιορκήθηκε σε δύο στιγμές, με κορυφαία το δοκάρι του Άοσμαν, στη συνέχεια κατόρθωσε να επιβάλει τον ρυθμό του και να βγει αυτός στην επίθεση.

Στο 54′ ο αρκετά κινητικός Βιτάλ βρέθηκε απέναντι στον Χουτεσιώτη, όμως ο Ρομαό του έβαλε «στοπ». Στο 66ο λεπτό, ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους Ιωαννίδη και Παλάσιος στις θέσεις των Καρλίτος και Βιτάλ, με στόχο να δώσει φρεσκάδα στα πόδια των «Πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός όμως δεν έπαιζε μόνος του στο γήπεδο, αφού ο Ιωνικός ήταν διατεθειμένος να του βάλει δύσκολα στα τελευταία λεπτά και να πιέσει, είτε με στατικές φάσεις είτε με μακριά σουτ. Τελικά, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς κατάφερε να προστατεύσει το υπέρ της 1-0 και να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, ‘Αοσμαν, Γκόμες, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό, Ροζέριο, Κάνιας, Μόντες.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Βιτάλ, Καρλίτος