“Απείλησε” το αρνητικό ρεκόρ πόντων του σε ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε 23 πόντους στις πρώτες δύο περιόδους της αναμέτρησης με την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, σε μία πενιχρή επιθετική επίδοση. Οι Πράσινοι λίγο έλειψε να κάνουν αρνητικό ρεκόρ, καθώς μόλις για δύο πόντους ξεπέρασαν τους 21 που αποτελεί το ιστορικό… χαμηλό.

Οι αναμέτρηση του “εξάστερου” στο Ισραήλ δεν εξελίσσεται με τον καλύτερο τρόπο, καθώς οι Πράσινοι χάνουν με 33-23 από τη Μακάμπι. Με μόλις 31% στα δίποντα, 25% στα τρίποντα και 0/2 βολές από τον Νέντοβιτς, το Τριφύλλι πέτυχε μόλις 23 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, έχοντας δύσκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο, αν θέλει να φύγει με το “ροζ φύλλο” αγώνα.

Χειρότερη επιθετική επίδοση στο πρώτο ημίχρονο όμως, αποτελούν οι 21 πόντοι που είχαν πετύχει οι Πράσινοι στο ματς με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα στις 25/4 του 2014. Στο πέμπτο και τελευταίο ματς των play off της Euroleague, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε ένα από τα χειρότερα βράδια της ιστορίας του και με τους 21 πόντους στο ημίχρονο και 44 συνολικά είχε γνωρίσει την ήττα με 74-44 γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από το Final 4 του Μιλάνου.