ΑΟ Μαρκοπούλου – Παναθηναϊκός 2-3: Πήραν τη νίκη αλλά “πέταξαν” βαθμό τα “Φίνα Κορίτσια”

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, πετώντας έναν βαθμό αλλά βγάζοντας εκπληκτική ψυχή στο tie break, καθώς έκαναν τρομερή ανατροπή από το 8-3!

Οι “πράσινες”, με μία εξαιρετική Αντόρα Ανάε, έφυγαν με το “διπλό” από το κλειστό γυμναστήριο του Μαρκόπουλου και έφτασαν την όγδοη νίκη τους στο πρωτάθλημα, όμως έμειναν στην 3η θέση με 23 βαθμούς και έναν πίσω από τον Ολυμπιακό.

Τα “Φίνα Κορίτσια” είχαν και την συμπαράσταση των οπαδών τους, οι οποίοι βρέθηκαν στο κλειστό του Μαρκόπουλου και δημιούργησαν μία υπέροχη ατμόσφαιρα.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς τα ηνία καθώς προηγήθηκε με έξι (3-9). Το Μαρκόπουλο όμως είχε την απάντηση και έκανε ένα σερί 7-1 για να ισοφαρίσει σε 10-10. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Καλμαζίδης αφύπνησε τις “πράσινες” οι οποίες πήραν προβάδισμα με πέντε (12-17) και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ ήταν καθαρά “πράσινο”, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, καθώς έφτασε μέχρι και στο +13 (11-24), ενώ πήρε το σετ με σκορ 12-25.

Εκεί που όλα έμοιαζαν για μία άνετη επικράτηση του Τριφυλλιού και μία συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις, το Μαρκόπουλο εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα και ενδεχομένως την κούραση των φιλοξενούμενων και πήγε το ματς στο 2-2 με την πολύ καλή Φιτζμόρις, κατακτώντας και τα δύο σετ με 26-24 και οδηγώντας τον αγώνα σε tie break.

Στο πεμπτο σετ, τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά για τα “Φίνα Κορίτσια” καθώς έμεινε πίσω με πέντε (8-3). Εκεί ήταν η σειρά της Ανάε να πάρει… φωτιά και να γυρίσει το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, χαρίζοντάς του τη νίκη με σκορ 15-13 στο σετ.

Τα σετ: 21-25, 12-25, 26-24, 26-24, 13-15