Ανώμαλη… προσγείωση για το Τριφύλλι στα εικονικά playoff (vid,pics)

Προσομοίωσης συνέχεια, με το Trifilara.gr να σας παρουσιάζει τη δεύτερη αγωνιστική των playoff της Superleague 1 στο Football Manager. Μετά από ένα πολύ σημαντικό “διπλό” επί της ΑΕΚ στην πρεμιέρα, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ, έχοντας τη δυνατότητα να φτάσει ακόμη και στο -2 από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Ωστόσο, όπως στην ρεβάνς Κυπέλλου του ΟΑΚΑ, έτσι και στην προσομοίωση στο FM, οι “ασπρόμαυροι” επικράτησαν με 1-0 του Τριφυλλιού. “Χρυσός” σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μπίσεσβαρ με κεφαλιά στο 72ο λεπτό.

Σε ένα μετριότατο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή. Στο 26′ ο Νατζ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, διέσχισε το μισό γήπεδο με την μπάλα, αλλά το σουτ του Ούγγρου, μέσα και αριστερά από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, κόντραρε στον Βαρέλα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 34′ με τον Μάτος να σουτάρει χαμηλά, με δύναμη μέσα από την περιοχή και τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά από ένα “άχρωμο” πρώτο μέρος, οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό και αμφότερες έψαξαν το γκολ. Πρώτος απείλησε ο Παναθηναϊκός με τον Μακέντα να σουτάρει με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι και τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ στο 51′. Στο 67ο λεπτό, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κατάφερε να διώξει.

Οι φιλοξενούμενοι, κόντρα στη ροή του αγώνα, βρήκαν το γκολ “παγώνοντας” το ΟΑΚΑ. Βιεϊρίνια και Μάτος συνεργάστηκαν από τα δεξιά, ο μπακ του ΠΑΟΚ σέντραρε και ο Μπίσεσβαρ πήρε την κεφαλιά από τον Γιόχανσον, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Διούδη. Στη συνέχεια παρά την εδαφική υπεροχή του Τριφυλλιού, λίγες φορές απειλήθηκαν οι Θεσσαλονικείς.

Ωστόσο οι “πράσινοι” έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, στην τελευταία φάση του ματς. Ο Αγιούμπ με εξαιρετική διαγώνια πάσα, βρήκε τον Γιόχανσον που είχε τρυπώσει στην περιοχή του Δικέφαλου, αλλά το σουτ του Σουηδού τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-1.

“ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ” ΣΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ

Ολυμπιακός και Άρης ήρθαν ισόπαλοι 0-0, σε μία αναμέτρηση όπου όσο εύκολα θα μπορούσε να λήξει με νίκη των γηπεδούχων, άλλο τόσο θα μπορούσε να ολοκληρωθεί και με “διπλό”. Μεγαλύτερες ευκαιρίες για τους Πειραιώτες ένα φάουλ του Βαλμπουενά (25′) και μία κεφαλιά του Χασάν (83′), με τον Κουέστα και στις δύο περιπτώσεις να αποκρούει εντυπωσιακά. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρολίγον να πάρουν πάρουν τους βαθμούς της νίκης, αλλά ο Φετφαντζίδης νικήθηκε από τον Σα σε τετ α τετ στο 94ο λεπτό.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ “ΔΙΠΛΟ” ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ, χάρη σε ένα γκολ του Αλμπάνη στο 83′. Οι κρητικοί μπήκαν δυνατά κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο δεύτερο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα. Η συνέχεια του αγώνα ωστόσο, άνηκε στους “κιτρινόμαυρους”.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν, ωστόσο εφτά λεπτά πριν τη λήξη ο Αλμπάνης με κεφαλιά λύτρωσε τον Δικέφαλο. Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Λιβάγια είδε τη μπάλα να σταματάει στην αριστερή συμβολή των δοκαριών της εστίας του ΟΦΗ. Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ επανέφερε τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό στους 7 βαθμούς.