Αναστασίου: “Υπερβολική αποβολή Πούγγουρα, αρκετά λάθη από τον διαιτητή”

Το δικό του σχόλιο για το ντέρμπι των “αιωνίων”, έκανε ο Γιάννης Αναστασίου. Ο άλλοτε προπονητής του Παναθηναϊκoύ ήταν καλεσμένος στην εκπομπή  “Total Football” και όσα έγιναν στο χθεσινό (11/04) παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, ανέφερε τα λάθη της και διαιτησίας και πως η αποβολή του Αχιλλέα Πούγγουρα ήταν υπερβολική. Ακόμα, μίλησε για την Σωκράτη Διούδη, λέγοντας πως βρέθηκε σε μία κακή βραδιά.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού:

“Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία και πιστεύω αν έμενε το 0-1 στο ημίχρονο, τότε θα ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια είχε την ενέργεια αλλά και την πίστη για την νίκη. Το γκολ του Χασάν είναι ευθύνη του τερματοφύλακα, αυτά γίνονται αλλά είναι κρίσιμη η στιγμή γιατί είναι η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Το ξέρει και ο ίδιος ο Διούδης. Θεωρώ πως η αποβολή του Πούγγουρα ήταν αυστηρή, δεν είχε πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλο του. Ο διαιτητής έκανε αρκετά λάθη. Πάντως δίκαια ο Ολυμπιακός πήρε το πρωτάθλημα, ήταν η πιο σταθερή ομάδα σε όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος.”