Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 82-81: “Γκρίζοι λύκοι” στην Πόλη

EUROLEAGUE / ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (EUROKINISSI)

Οι απίθανες διαιτητικές αποφάσεις στην τέταρτη περίοδο, μια χαμένη βολή του Γουάιτ και ένα τρίποντο του Μοερμάν στέρησαν από τον Παναθηναϊκό τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 82-81 στο τελευταίο δευτερόλεπτο με μια τρίποντη “βόμβα” του Μοερμάν, πραγματοποιώντας ωστόσο μια εξαιρετική και ψυχωμένη εμφάνιση.

Παρά τις σημαντικές απουσίες, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο “Σινάν Ερντέμ” με ψυχή και παρά το νωθρό του ξεκίνημα, βρήκε τον τρόπο για να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Η δεύτερη περίοδος ήταν μαγική για τους Πράσινους και με το εξαιρετικό 30-22 κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σημαντικό 42-39 υπέρ τους.

Ο Έβανς μάζεψε 8 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, ο Νέντοβιτς σημείωσε 10 πόντους, ενώ ο Μέικον έδωσε επιθετικές λύσεις.

Οι Τούρκοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση… ανατροπής, πίεσαν τον Παναθηναϊκό, ωστόσο το εξαιρετικό πλάνο του Πρίφτη, η ευστοχία του Τριφυλλιού έξω από τη γραμμή του τρίποντου, αλλά και η κυριαρχία κάτω από τα καλάθια οδήγησαν το ματς στην… κόψη του ξυραφιού.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε πειθαρχία στο παιχνίδι του, έβαλε δύσκολα σουτ με μπροστάρη τον Νέντοβιτς των 20 πόντων, ωστόσο είχε να αντιμετωπίσει και την τριάδα των Ιερεθουέλο, Ράντοβιτς και Νέντοβιτς.

Οι διαιτητές της αναμέτρησης “ανακάλυψαν” τεχνική ποινή στον Πρίφτη στο 76-75 υπέρ του Παναθηναϊκού γιατί… πάτησε με την άκρη του ποδιού του την γραμμή (!!!) και στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα είδαν ένα φάουλ από το… πουθενά, βάζοντας την Αναντολού Εφές στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι τουλάχιστον στην παράταση, όμως ο Γουάιτ αστόχησε στη μια από τις δύο βολές που είχε κερδίσει στα τελευταία δεύτερα της αναμέτρησης, ο Πρίφτης ζήτησε να μην γίνει φάουλ με τους Πράσινους να προηγούνται 81-79 και με μια κακή αμυντική αντίδραση στην τελευταία επίθεση, ο Μοερμάν σημείωσε το νικητήριο τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 82-81.

O Oκάρο Γουάιτ έκανε το κορυφαίο του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ο Νέντοβιτς “πυροβολούσε”, αλλά έκανε λάθη σε κρίσιμα σημεία (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ ο Μέικον ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους.