Άλλο επίπεδο ο Παναθηναϊκός, 71-28 το Ηράκλειο

Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού ξεκίνησε τις αγω νιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α1 και επιβλήθηκε άνετα του Ηρακλείου στο κλειστό του Μετς με 71-28

Το «τριφύλλι» νίκησε τον…κακό του δαίμονα το Ηράκλειο από το οποίο μετρούσε ως τώρα τέσσερις ήττες και έδειξε ότι είναι μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα.

Ο Σύλλογος ικανοποίησε τους περίπου 80 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο Μετς και πρόσθεσε το πρώτο του δίποντο στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός…κόλλησε μόνο στην πρώτη περίοδο στην οποία ναι μεν είχε το προβάδισμα αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με αποτέλεσμα να λήξει με 12-8.

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο πάτησε γκάζι στην επίθεση και διατήρησε την καλή του άμυνα με το ημίχρονο να κλείνει με 33-15.

Σε ότι αφορά την Τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» έπαιξε εξαιρετικές άμυνες και κλείδωσε τον αντίπαλο ωστόσο κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά σε 47-19.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμα πιο δυναμικός και πέτυχε 24 πόντους με αποτέλεσμα το ματς να τελειώσει με 71-28.

Παναθηναϊκός (Χρόνης): Χριστόφορος, Φύτρος, Νέλσον 24 , Κοντογιάννης 7, Χρονοπούλου 10, Κατωπόδης, Τριανταφύλλου 2, Μπλερ 16, Τουμαράς, Μαρτσάκης 12, Σπαθής και Μιχαλοπούλου.

Ηράκλειο:Στυλιανακάκης Γαστεράτος, Χουρδάκης, Τζωρμπατζάκης, Ψαράκης, Μαράκης, Σέβτσοβ , Παπαδάκης και Σταματάκης .

Σε δήλωση του στο www.pao1908com ο κόουτς του Παναθηναϊκού Κώστας Χρόνης επισήμανε «Ήταν μια καλή αρχή για εμάς. Έχουμε να παίξουμε πολύ καιρό επίσημο αγώνα και ανταποκριθήκαμε στις ανάγκες του. Είμαστε μια ομάδα ανεωμένη και πάμε για το καλύτερο δυνατό».