Άλμπα – Παναθηναϊκός 74-65: Λύγισε στο Βερολίνο (vids)

Ο Παναθηναϊκός παρά τις 21 μέρες απραξίας άντεξε για 30 λεπτά στο Βερολίνο, όμως η κούραση από το χρονικό διάστημα και τον κορωνοϊό τον κατέβαλε στην τελευταία περίοδο και γνώρισε την ήττα από την Άλμπα με 74-65 στην 26η αγωνιστική της Euroleague.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ήταν Άαρον Γουάιτ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, ενώ άλλους 9 πρόσθεσε ο Ντίνος Μήτογλου. Στους 8 ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Με άμυνα από “μπετόν”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι, δίνοντας κυρίως βάση στην άμυνα, πιέζοντας την Άλμπα σε κάθε κατοχή και αναγκάζοντας τους Γερμανούς να υποπέσουν σε 7 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πράσινοι πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου με τον Παπαγιάννη βρήκαν εύκολους πόντους.

Το Τριφύλλι μπήκε “φουριόζο” στην εκκίνηση του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 2-10 στο 7′, μετά από περίπου 4 λεπτά που το σκορ ήταν σε χαμηλό τέμπο. Η Άλμπα με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο στη συνέχεια “έτρεξε” ένα σερί 9-0 μετατρέποντας στο σκορ σε 11-10, όμως οι Πράσινοι δεν πτοήθηκαν και επέστρεψαν με δικό τους σερί 7-0 στο προβάδισμα, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 11-17.

Παπαγιάννης και Μήτογλου κυριάρχησαν στους “αιθέρες”

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι εμφανίστηκε πλήρως διαβασμένο, έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου. Ο Παπαγιάννης βρήκε συμπαράσταση στους “αιθέρες” στο πρόσωπο του Μήτογλου, με τους δύο Πράσινους να κάνουν τη διαφορά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός άνοιγε και πάλι τη διαφορά σταδιακά, για να πιάσει για πρώτη φορά το +10 στο 14′ (15-25), με την Άλμπα να προσπαθεί να πιέσει σε όλο το γήπεδο, το Τριφύλλι να δυσκολεύεται, αλλά να έχει απάντηση και σε αυτό. Οι Γερμανοί μείωσαν σε 23-27 στο 17′, όμως οι Πράσινοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και ξέφυγαν και πάλι με +9 (23-32), για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 28-34.

Τρίποντη γερμανική “εκτέλεση” και… Μακ

Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα βρήκε λύσεις στην πιεστική άμυνα του Τριφυλλιού χάρη στα εύστοχα τρίποντα κυρίως των Έρικσον και Φοντέκιο. Οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό, όμως ο Μακ εμφανίστηκε από το πουθενά και έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά στους Πράσινους, κρατώντας τους στο παιχνίδι.

Η Άλμπα κατάφερε σταδιακά να “ροκανίσει” τη διαφορά μειώνοντας σε 40-43 στο 25′ για να ισοφαρίσει σε 43-43 στο 26′ και να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 45-43 στο 27′ για πρώτη φορά με το 11-10 του 8ου λεπτού. Ο Μακ όμως δήλωσε παρών και με δύο συνεχόμενα τρίποντα κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό, που ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 50-53.

Εξωπραγματικός Τίμαν και κούραση λύγισαν τον Παναθηναϊκό

Η τέταρτη περίοδος είχε την υπογραφή του Τίμαν. Ο ψηλός της Άλμπα έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο της ζωής του, πετυχαίνοντας 14 πόντους, από τις 16 συνολικά, έχοντας 4/4 τρίποντα, με τους Πράσινους να λυγίζουν από την κούραση και τις 21 μέρες απραξίας, έχοντας να αγωνιστούν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο τρίποντο του Τίμαν έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (53-53) στο 30′, ενώ τα δύο επόμενα έφεραν τους Γερμανούς στο +6 (59-55) στο 32′. Ο Παναθηναϊκός είχε εμφανή σημάδια κόπωσης στο παρκέ και οι παίκτες της Άλμπα τα εκμεταλλεύτηκαν, παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 38′ (72-59). Οι Πράσινοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα με 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65