Αυτοκτόνησε: 2-2 με Αστέρα στη Λεωφόρο

Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο Παναθηναϊκός!

Στο θεωρητικά πιο… βατό παιχνίδι της τελευταίας τετράδας των Play Off, οι «Πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τον Αστέρα στη Λεωφόρο και «ξεχνούν» την Ευρώπη! Μαθηματικά έχει ελπίδες ακόμα, αλλά πλέον μοιάζει με θαύμα… Αντί να μιλάμε για το πρώτο βήμα προς το Conference League, τα γεγονότα μας διαψεύδουν.

Τα άσχημα ξεκίνησαν πριν καν σφυρίξει για πρώτη φορά ο διαιτητής. Στο ζέσταμα της ομάδας, ο Ζοσέ Μαουρίσιο αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στη γάμπα στο τελευταίο σπριντ της προθέρμανσης, με τους «Πράσινους» να μην παίρνουν την απόφαση να μην ρισκάρουν. Τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Στα του αγώνος τώρα, πρώτος στο παιχνίδι απείλησε ο Παναθηναϊκός όταν ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με διαγώνιο σουτ στο 6ο λεπτό έστειλε τη μπάλα άουτ. Ωστόσο πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Γιάννης Κώτσιρας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντάνι Σουάρεθ με κεφάλια νίκησε τον Διούδη για το 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι Αρκάδες πέτυχαν πρώτοι γκολ στα παιχνίδια τους στη διαδικασία των Play Off, ενώ παράλληλα αποτέλεσε και την πρώτη φορά που οι «Πράσινοι» δέχτηκαν πρώτοι τέρμα στις τελευταίες επτά αγωνιστικές.

Το Τριφύλλι ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να βγει με προϋποθέσεις στην επίθεση. Στο 23’ λεπτό ο Γενί Ενγκμπακοτό πραγματοποίησε σουτ – βολέ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Νίκου Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ολοένα και περισσότερο για την ισοφάριση και έτσι, πέντε λεπτά αργότερα ο Τάσος Χατζηγιοβάνης έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Ο Λούκας Βιγιαφάνιες έκανε την μακρινή πάσα, ο τερματοφύλακας του Αστέρα βγήκε και δεν… βγήκε και ο νεαρός μεσοεπιθετικός πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1.

Επόμενη καλή στιγμή στην αναμέτρηση και πάλι για τον Παναθηναϊκό, με τον ορεξάτο Ενγκμπακοτό να πιάνει την κεφάλια και την μπάλα να περνά εκτός στο 34’. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στη Λεωφόρο επενέβη για πρώτη φορά ο παράγοντας «VAR». Ο Αχιλλέας Πούγγουρας έριξε στο έδαφος τον Χερόνιμο Μπαράλες μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Η φάση, όπως ήταν λογικό, εξετάστηκε από το Video Assistant Referee και η αρχική απόφαση δεν άλλαξε παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του Τριφυλλιού. Ο έμπειρος επιθετικός της Τρίπολης, έστησε την μπάλα στα έντεκα βήματα, νίκησε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Εν συνεχεία, οι εναπομείναντες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβαν κάτι και κάπως έτσι ο Αστέρας πήγε με το σκορ υπέρ του στα αποδυτήρια, κάνοντας πολύ πιο δύσκολο το έργο του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53’ κέρδισε πέναλτι έπειτα από σέντρα του Γιοάν Μολό και χέρι του Ντάνι Σουάρεθ στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα. Ο διαιτητής Γκορτζίλας, συμβουλευόμενος και το VAR κατέδειξε την άσπρη βούλα και ο Χατζηγιοβάνης με ωραία εκτέλεση έκανε το 2-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Η στιγμή του αγώνα ήρθε στο 63’, όταν ο Φεντερίκο Μακέντα με εξαιρετικό τακουνάκι βρήκε τον Χουάνκαρ, με τον Ισπανό να τα κάνει όλα τέλεια εκτός από το τελείωμα. Ένα λεπτό μετά, ο Γκόμεζ απείλησε τον Διούδη με σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνά άουτ. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 72’ να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η μπάλα έφτασε έπειτα από σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Ενγκμπακοτό έπιασε την πρώτη κεφαλιά και εν συνεχεία, ο Πούγγουρας βρήκε το δοκάρι, χάνοντας ακόμα μία φάση για την ομάδα του που είχε κλείσει τους αντιπάλους της στο… μισό γήπεδο. Ο Καρλίτος ήταν πίσω από τον Έλληνα αμυντικό, που αν άφηνε την μπάλα θα στρωνόταν σε κενή εστία στον Ισπανό.

Στο 78’ ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τζήμας μπήκε στην περιοχή, σούταρε από καλό σημείο, μπλόκαρε ο Διούδης. Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός πήγε να πάρει το ματς, ωστόσο ο Σανκαρέ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Παπαδόπουλο αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας.

Το Τριφύλλι συνέχισε με τον χειρότερο τρόπο το Photo Finish του και πλέον, μόνο με ένα θαύμα θα πάρει το εισιτήριο για τα ευρωπαϊκά Κύπελλα της επόμενης σεζόν. Κρίμα…