Αυτή τη φορά δεν έφταιγε η διαιτησία στον Τζόρτζεβιτς

Η Φενερμπαχτσέ, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 91-87, έχασε και στο Βερολίνο από την Άλμπα με 84-70. Τούτη τη φορά ο προπονητής των Τούρκων, Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν τα… έριξε στη διαιτησία όμως.

Ίσως να είναι απλή σύμπτωση, αλλά και πάλι η Φενέρ ήταν κατώτερη των περιστάσεων όταν το ματς “έκαιγε”. Η ομάδα του Σέρβου προπονητή, με ένα επί μέρους σκορ 57-35 στο δεύτερο ημίχρονο, ηττήθηκε από την ασθενέστερη, τουλάχιστον στα χαρτιά, ομάδα της Euroleague. Παρά το ότι προηγούταν με 35-27 μετά τις δύο πρώτες περιόδους, η Φενέρ “κατάφερε” να χάσει και μάλιστα με… εμφατικό τρόπο.

Αυτή τη φορά, στις δηλώσεις του ο Τζόρτζεβιτς δεν έψαξε άλλοθι στους διαιτητές. “Δεν μπορώ να εξηγήσω το δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά την εικόνα μας στο πρώτο. Όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν, βάλαμε τα κεφάλια μας, τα χέρια μας και τον χαρακτήρα μας κάτω. Δεν υπάρχει τρόπος να παίξεις έτσι μπάσκετ. Είμαι έκπληκτος από την εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Συγχαρητήρια στους νικητές“, ανέφερε ο τεχνικός της Φενέρ.