ΑΕΛ – Παναθηναϊκός: Η παράδοση του χαμογελά (vids)

Στο στάδιο Αλκαζάρ δοκιμάζεται ο Παναθηναϊκός για την 3η αγωνιστική της Superleague 1 τη Δευτέρα (28/09) στις 19:30 και οι “πράσινοι” θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Αστέρα Τρίπολης.

Η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος ψάχνει ακόμη τη χημεία της, γεγονός που φάνηκε και στο φιλικό με τον Λεβαδειακό όπου παρά τη νίκη με 1-0 στην Καλλιθέα, ο Καταλανός προπονητής διαπίστωσε ότι πολλές από τις ανορθογραφίες της Τρίπολης παραμένουν.

Ωστόσο το ματς απέναντι στην επίσης χωρίς βαθμούς Λάρισα μπορεί να αποτελέσει το εφαλτήριο για την αγωνιστική αντεπίθεση και η παράδοση της τελευταίας δεκαετίας (2010 – 2020) φαίνεται να συνηγορεί σε αυτό. Συγκεκριμένα, το Τριφύλλι στους τελευταίους 6 αγώνες που έχει δώσει για το πρωτάθλημα, στην έδρα της Λάρισας είτε αυτή είναι στην AEL FC Arena είτε στο Αλκαζάρ, μετρά 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

Ας δούμε αναλυτικά όμως μερικά από τα πιο αξιομνημόνευτα αποτελέσματα

Λάρισα – Παναθηναϊκός 0-3 (7/02/2010)

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός για την 21η  αγωνιστική της σεζόν 2009-10 στη Λάρισα. Οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Τζιμπρίλ Σισέ στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους και πάλι με τον Γάλλο στράικερ στο 45+2′,ο οποίος πέτυχε το 17ο και 18ο γκολ του στο πρωτάθλημα αντίστοιχα τελειώνοντας την υπόθεση της νίκης από πολύ νωρίς. Ο Σωτήρης Νίνης απλά θα προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το επιβλητικό 0-3 με γκολ που θα σημειώσει στο 82ο λεπτό. Εξάλλου ο Παναθηναϊκός είχε βάλει ήδη πλώρη για το πρωτάθλημα – και το κύπελλο – και τίποτα δε θα τον σταματούσε εκείνη τη χρονιά.

Λάρισα – Παναθηναϊκός 2-0 (6/03/2011)

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν την επόμενη χρονιά, με την Λάρισα να πετυχαίνει την τελευταία  της νίκη μέχρι και σήμερα επί του Παναθηναϊκού στην έδρα της. Συγκεκριμένα η ομάδα του κάμπου υποδέχθηκε τους “πράσινους” για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 2010-11 σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο και φρόντισε από νωρίς να χαλάσει τα σχέδια του Ζεσουάλδο Φερέιρα. Οι “Βυσσινί” με 2 γκολ των Φαμπρίς Πανκρατέ (22′) και Τζόελ Τσιμπάμπα(27′), αιφνιδίασαν πλήρως το Τριφύλλι που στη συνέχεια του ματς δε στάθηκε ικανό να επιστρέψει στη διεκδίκηση του βαθμού ή των βαθμών. Μάλιστα αυτή η ήττα αύξησε περισσότερο την απόσταση από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ψαλιδίζοντας ακόμη πιο πολύ τις ελπίδες για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Λάρισα – Παναθηναϊκός 1-3 (16/09/2018)

Σαν σίφουνας πέρασε η ομάδα του Γιώργου Δώνη από την πρωτεύουσα της Θεσσαλίας τη σεζόν 2018-19. Ο Παναθηναϊκός, με ανέλπιστο πρωταγωνιστή τον Ματίας Γιόχανσον που αν και δεξιός οπισθοφύλακας θα σημειώσει 2 γκολ στην αναμέτρηση (28′, 63′), θα επικρατήσει άνετα με 1-3 της “βασίλισσας του κάμπου” για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το τρίτο γκολ των “πράσινων” σημειώθηκε από τον Τάσο Χατζηγιοβάνη στο 89ο λεπτό, ενώ είχε μειώσει προσωρινά για την ΑΕΛ ο τωρινός Αλβανός αμυντικός μέσος του Απόλλωνα Σμύρνης, Φατιόν Αντόνι.

Λάρισα – Παναθηναϊκός 0-2 (25/01/2020)

Η τελευταία τους χρονικά συνάντηση για το πρωτάθλημα, αλλά και εν γένει, μέχρι το ερχόμενο ματς της Δευτέρας. Σε μια…επεισοδιακή χρονιά που σημαδεύτηκε από την πανδημία του κορωνοϊού, οι “πράσινοι” αντιμετώπισαν για την 21η αγωνιστική την ΑΕΛ εκτός έδρας. Χωρίς να κοπιάσουν και να παιδευτούν ιδιαίτερα, οι “κομάντο” του Γιώργου Δώνη, πήραν στο…ρελαντί τη νίκη χάρη σε 2 γκολ των Τάσου Χατζηγιοβάνη (25′), που ευστόχησε σε κερδισμένο πέναλτι, και Γιάννη Μπουζούκη (90+1′). Υπενθυμίζουμε πως σε εκείνο το ματς ο Τάσος Χατζηγιοβάνης είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα σε δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε στο 28ο λεπτό.

Αναλυτικά τα ματς μεταξύ των δύο ομάδων στην έδρα της ΑΕΛ για το πρωτάθλημα την τελευταία δεκαετία