AEK – Παναθηναϊκός 77-73: Τρίτη σερί ήττα για τον “Εξάστερο” στην Basket League

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του στην Basket League (μετά από αυτές στα ματς με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό), καθώς η ΑΕΚ επικράτησε του “τριφυλλιού” στα Λιόσια με 77-73. Με αυτό τον τρόπο το “τριφύλλι” έπεσε στο 14-5, παραμένοντας ωστόσο στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης.  Παρόλα αυτά ο “Εξάστερος” έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να προσπεράσει. Εν τέλει οι δύο ομάδες βρέθηκαν να είναι ισόπαλες (73-73) ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα 28′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με τον Δημήτρη Φλιώνη να διαμορφώνει το 75-73.

Ο Λιθουανός γκαρντ των φιλοξενούμενων Μάριους Γκριγκόνις, οδηγήθηκε στις βολές στην επόμενη επίθεση της ομάδας του, παρόλα αυτά ο 29χρονος αστόχησε και στις δύο προσπάθειές του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν μία ακόμα επίθεση, με τον Μπέικον να αστοχεί πίσω από τα 6.75 και τον Μάιλς να διαμορφώνει το τελικό 77-73 (με 2/2 βολές).

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους (2/3 δίποντα, 6/12 τρίποντα). Παράλληλα εμπλούτισε τη στατιστική του με 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32:45.

Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μάριους Γκριγκόνις (17 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ) και Γιώργος Παπαγιάννης (11 πόντους 5 ριμπάουντ).  Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Ακίλ Μίτσελ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73