ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 71-78: Καθάρισε… (vids)

Ο Παναθηναϊκός αν και τα βρήκε “σκούρα” για ακόμα μία φορά στη σειρά, κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ με 78-71 και να κάνει το 3-1 στις νίκες, παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς των play offs της Basket League. To νικητή του ζευγαριού Προμηθέας Πάτρας- Λαύριο θα αντιμετωπίσει το Τριφύλλι.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο καθοριστικός Μάριο Χεζόνια. Στους 12 και 11 οι  Γιώργος Παπαγιάννης και Ντίνος Μήτογλου.

Με προτεραιότητα στην άμυνα

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδωσε προτεραιότητα στην άμυνα, με τους Πράσινους να μην επιθυμούν να δεχθούν πάλι πολλούς πόντους όπως στα πρώτα τρία ματς της σειράς. Το Τριφύλλι έκλεισε τους διαδρόμους στην ΑΕΚ και κατάφερε να πάει με προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-7 στο 3′ και 4-9 στο 4′, για να “τρέξει” η Ένωση ένα σερί 6-0 και να περάσει μπροστά με 10-9 στο 5′. Οι παίκτες του Κάτας όμως συνέχισαν προσηλωμένοι στην άμυνα και κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα με διαφορά 4 πόντων (13-17) στο 9′ και την πρώτη περίοδο να λήγει με 15-19.

Τον “πλήγωσαν” τα χαμένα ριμπάουντ

Ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ρίχνοντας το “βάρος” στην άμυνα. Οι Πράσινοι όμως έχασαν πολλά ριμπάουντ, με την ΑΕΚ να έχει 9 στο τέλος του ημιχρόνου, βρίσκοντας πόντους από τις δεύτερες ευκαιρίες που τις χάριζε το Τριφύλλι. Οι Κιτρινόμαυροι έφεραν “τούμπα” το παιχνίδι και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Οι παίκτες του Κάτας προηγήθηκαν με 15-21 στο 11′, όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ “ροκάνισε” τη διαφορά στους 2 (21-23 στο 13′). Οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη ξέφυγαν και πάλι με 21-27 στο 14′, με τα πολλά χαμένα ριμπάουντ να κοστίζουν στον Παναθηναϊκό, που είδε την Ένωση να μειώνει στον πόντο (34-35) στο 18′ και να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 40-38.

Και ξαφνικά Παναθηναϊκός του δεύτερου ημιτελικού

Στην τρίτη περίοδο το Τριφύλλι θύμισε σε πολλά την αντίστοιχη εμφάνιση του δεύτερου παιχνιδιού κόντρα στην ΑΕΚ, με τον Παναθηναϊκός να έχει “κολλήσει” επιθετικά, σημειώνοντας μόλις 11 πόντους, την ίδια στιγμή που δέχθηκε 15 και είχε στην περισσότερη ώρα του δεκαλέπτου στον πάγκο τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 42-43 στο 24′, με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά με 47-43 στο 26′ και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 47-47 στο 27′, αλλά στη συνέχεια στην Ένωση με διαδοχικά καλάθια να προηγείται με 51-49 στο 28′ και 55-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Σοβαρεύτηκε και “καθάρισε” τη σειρά

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση να δει το ίδιο έργο με τον δεύτερο τελικό να παίζεται και πάλι μπροστά του, ανέβασε την απόδοση του και με τους Παπαπέτρου και Χεζόνια να παίρνουν την ομάδα στις “πλάτες” τους κατάφερε να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 58-49 στο 31′ και 63-54 στο 33, όμως το Τριφύλλι “έτρεξε” ένα σερί  17-1 στα μισή του δεκαλέπτου και στην ουσία έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη, προηγούμενος με 64-71 στο 37′. Η διαφορά έφτασε και το +10 (67-77) στο 39′, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 71-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78