ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Κέρδισε το αντι-ποδόσφαιρο και το VAR

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ του Σιμάνσκι (2′), πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο κι έχασε από την ΑΕΚ στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Οι Πράσινοι πίεσαν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, έχασαν τα… άχαστα, διαιτητής και VAR έκλεισαν τα μάτια σε γκολ του Παλάσιος (η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή πριν ο Στάνκοβιτς διώξει) και διατήρησαν το 1-0 της Ένωσης, που μετά το γκολ της έμεινε κλεισμένη στα καρέ τις για 95 λεπτά.

Οι Πράσινοι μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Μοχαμάντι σέντραρε -με το “κακό” δεξί του πόδι- και ο Σιμάνσκι που βρέθηκε ολομόναχος στην καρδιά της άμυνας του Τριφυλλιού δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με κεφαλιά τον Μπρινιόλι.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει αιφνιδιαστεί από το γρήγορο γκολ, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να κάνουν και το 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 8’ ο Γκαρσία σούταρε έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού και ο Μπρινιόλι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Η Ένωση πίεσε με συνεχόμενα κόρνερ, με την άμυνα των Πράσινων να αδυνατεί να καθαρίσει τα “στημένα” του Μάνταλου.

Η πρώτη φορά που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή της ΑΕΚ ήταν στο 28ο λεπτό. Ο Αϊτόρ γύρισε όμορφα από τα αριστερά, αλλά ο Παλάσιος ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έκανε “τσαφ” γλιστρώντας, σπαταλώντας έτσι την ευκαιρία να εκτελέσει.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο δικέφαλος για μία ακόμη φορά απείλησε φτάνοντας κοντά στο 2-0. Μετά από ενέργεια του Γκαρσία από αριστερά, ο Αραούχο βγήκε κερδισμένος από τις κόντρες αλλά το σουτ με το μυτάκι που έκανε από τη μικρή περιοχή πήγε πάνω στον Μπρινιόλι.

Με τη συμπλήρωση του 45λέπτου ο Αϊτόρ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή κατέληξε στις γροθιές του Στάνκοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αραούχο να μην μπορεί να κερδίσει τον Μπρινιόλι σε τετ α τετ και τον Ιταλό να διατηρεί το σκορ στο 1-0. Δευτερόλεπτα μετά, έγινε η φάση του ματς. Ο Παλάσιος σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια -από το ριπλέι φάνηκε η μπάλα να έχει περάσει τη γραμμή του τέρματος- ενώ στη συνέχεια ο Αϊτόρ με προβολή με το γόνατο εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 56’ ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι κοντά στο 1-1. Η μπάλα στρώθηκε στον Μακέντα στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ, αλλά ο Μήτογλου πρόλαβε και έβαλε την κόντρα στον Ιταλό. Στο 70’ και κόντρα στη ροή του ματς, ο Τσούμπερ βρέθηκε τετ α τετ, νίκησε τον Μπρινιόλι, αλλά το γκολ του Ελβετού ακυρώθηκε εν συνεχεία από τον VAR ως οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός που ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο μέρος συνέχισε να πιέζει με τον Γιοβάνοβιτς να γυρίζει το σύστημα σε 4-4-2 στο 72ο λεπτό, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Καρλίτος στο πλάι του Μακέντα. Η “πρα΄σινη” κυριαρχία” του δευτέρου ημιχρόνου συνεχίστηκε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, όμως ο δικέαφαλος με 11 παίκτες μονίμως πίσω από τη μπάλα κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του 1-0. Ένα λεπτό πριν τη ληξή του ματς, ο Τσούμπε σκόραρε ξανά, όμως πάλι το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Μπρινιόλι έκανε ένα τελευταίο γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά χωρίς αντίκρισμα, με τον διαιτητή να σφυρά για τελευταία φορά και το 1-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών.

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (65’ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία (65’ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Αραούχο (93′ Χατζισαφί)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (72’ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (61’ Βιτάλ), Παλάσιος (72’ Καρλίτος), Μακέντα