Αήττητο ε; Να κάτι κοριτσάρες

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και με οδηγούς τις Ριντ και Λύμουρα κατάφερε να πετύχει μία τεράστια νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 62-61 για την δεύτερη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών, σβήνοντας παράλληλα την ήττα της πρώτης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ.

Μπορεί ο λαός να λέει ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, όμως σήμερα αυτό ακριβώς συνέβη με δύο παίκτριες της ομάδας. Και αυτό γιατί αν δεν υπήρχε η συγκινητική Λύμουρα και η εξαιρετική Ριντ πολύ δύσκολα το Τριφύλλι θα έπαιρνε τη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού δείχνοντας ότι έχει μπει στο γήπεδο με άγριες διαθέσεις. Η Λύμουρα έκοβε και η Ριντ έραβε και έτσι οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πάτησαν από την αρχή το γκάζι. Παράλληλα οι Ερυθρόλευκοι οδηγήθηκαν σε πολλά λάθη, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει  21-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι κοπέλες του Ολυμπιακού, έβγαλαν αντίδραση και έτσι χάρη  στην είσοδο της Αλεξανδρή αλλά και κάποια καλάθια της Ντέιβις κατάφεραν να μειώσουν το σκορ. Από πλευράς Παναθηναϊκού πέρα των δύο κορυφαίων, κάποιες λύσεις έδωσε και η Χιούστον. Στο τέλος της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 35-37.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να διατηρεί το προβάδισμα του. Η Λύμουρα πέτυχε κάποια προσωπικά καλάθια κρατώντας το Τριφύλλι στο παιχνίδι, ενώ η Τζόνσον προσπαθούσε μάταια να γίνει παράγοντας του παιχνιδιού.  Από πλευράς Ολυμπιακού, μεγάλη ζημιά έκανε η Κόστοβιτς, τόσο στο σκορ όσο και στα ριμπάουντ. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-53 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί σερί 6-0 χάρη σε καλάθια των Χιούστον και Ριντ, πριν απαντήσει η Κόστοβιτς ξανά με 2 βολές. Η Ρέιμερ έδωσε προβάδισμα τριών στον Ολυμπιακό για να απαντήσει και πάλι η Αμερικανίδα σέντερ. Το Τρίποντο της Δίελα λίγο αργότερα έφερε το ματς στα ίσα, 59-59.

Με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, όλα ήταν ανοιχτά με τις δύο ομάδες να ματώνουν για να βάλουν την μπάλα στο καλάθι. Τελικά μία βολή της Καλαμπάκου και ένα καλάθι της Ριντ 42 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσαν μεγάλο προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό με 62-59. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον ένα με δύο βολές τις Σταμολάμπρου, οι πράσινες αστόχησαν και η γκαρντ των Πειραιωτών “ντύθηκε μοιραία” με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη με 62-61.

Κορυφαίες για το Τριφύλλι ήταν οι Λύμουρα και Ριντ, ενώ για τους Πειραιώτες ξεχώρισε η Κόστοβιτς. Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από όλους τους ανθρώπους της ομάδας.