Α.Ο. Βριλησσίων – Παναθηναϊκός 0-4: “Καθάρισαν” από νωρίς οι Πράσινες με… σούπερ Δημητρίου!

Ασταμάτητη είναι η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού, καθώς πέρασε νικηφόρα και από τα Βριλήσσια, επικρατώντας 4-0 της τοπικής ομάδας, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ποδοσφαίρου Γυναικών.

Οι Πράσινες έφτασαν άλλο ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο, αφού βρίσκονται στην κορυφή με 30 βαθμούς και στο +8 από τον δεύτερο Ατρόμητο (ο οποίος έχει ματς λιγότερο), ενώ απομένουν πέντε παιχνίδια για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, το Τριφύλλι, μέχρι να πετύχει το πρώτο γκολ, δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων. Στο 25ο λεπτό η Ντζάνη σέντραρε, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενης και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ η Δημητρίου. Η Ντζάνη λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 32’, διπλασίασε τα τέρματα του Παναθηναϊκού με όμορφο πλασέ εκτός περιοχής. Στη συγκεκριμένη φάση, η μπάλα πέρασε ίσα ίσα την γραμμή με τους ανθρώπους των Βριλησσίων να διαμαρτύρονται έντονα, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε σέντρα, αφού η μπάλα φαινόταν να έχει περάσει. Οι Πράσινες έφτασαν και σε τρίτο γκολ στο 39’, μετά από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ της Λόγου και μία κεφαλιά, που θα ζήλευαν ακόμη και υψηλής κλάσης ποδοσφαιριστές από την Δημητρίου που κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου. Παρόλο που ο ρυθμός είχε πέσει και ο Παναθηναϊκός δεν δημιουργούσε αρκετές ευκαιρίες, η ομάδα του Χαραλαμπίδη έφτασε και στο 4-0 στο 65’, όταν η Δεσπολλάρη “σέρβιρε” στην Μπριάνα, η οποία εκτέλεσε εύστοχα, βάζοντας το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στο γήπεδο βρέθηκε και ο Τάκης Μαλακατές, δείχνοντας ότι είναι κοντά στην προσπάθεια των κοριτσιών του Παναθηναϊκού για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Από το Τριφύλλι ήταν εξαιρετική η αρχηγός Χαρούλα Δημητρίου αλλά και η Μαρία Δούλη, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευκαιρία που της δόθηκε, καθώς δεν λογίζεται ως βασική και έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, όντας ιδιαίτερα συνεπής στα αμυντικά της καθήκοντα, ενώ έδειξε και περίσσιο πάθος. Παράλληλα, για ένα ακόμα ματς στο αρχικό σχήμα βρέθηκε η 13χρονη Τζωρτζίνα Γρηγοροπούλου.

Α.Ο. Βριλησσίων: Παπαδοπούλου, Τζίτζικα, Αλεξοπούλου, Γαβαλά, Ζαχαρία, Καψαλάκη, Τζανιδάκη, Μαργώνη, Μαργέτη, Μπίλλιου, Ποτόγλου.

Παναθηναϊκός: Πετροπούλου, Λόγου (45′ Δέλιου), Κοκοτσάκη, Ντζάνη, Δημητρίου, Γρηγοροπούλου (65′ Ζιάκα), Μπριάνα (75′ Λίκα), Καμαριανού (45′ Σιαφαρίκα), Δούλη, Δεσπολλάρη (75′ Ζιώγα).