1975: Πράσινο χρώμα στα Βαλκάνια και μετάλλια για ΠΑΟ

Τα Βαλκάνια πήραν πράσινο χρώμα στις 10 του Αυγούστου το 1975 καθώς έξι αθλητές του Τριφυλλιού κατέκτησαν σημαντικές θέσεις στους αγώνες τους ,αφού ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μια ομάδα αθλητών που του έφεραν διακρίσεις στους Βαλκανικούς αγώνες.
Ο Δημήτρης Κυτεας στο άλμα επί κοντώ στο Βουκουρέστι ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου σημειώνοντας 5.32μ . Ο Χρήστος Ιακώβου πήρε την δεύτερη θέση που το έδωσε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των 110κ . Ο Χρήστος Καραγιώργος “βάδισε” 20.000 μέτρα και κατέλαβε την δεύτερη θέση , ενώ ο Ζήσης Κουρέλας έλαβε την έκτη θέση στο δέκαθλο. Στην δισκοβολία η Βάσω Καραφύλλη τελείωσε τις υποχρεώσεις τις με την βαθμολογία να την φέρνει στην πέμπτη θέση. .